ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
На захист мовних прав
06.04.2023 / Газета: Чорноморські новини / № 15(22440) / Тираж: 8525

Упродовж першого кварталу 2023 року на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 880 звернень громадян про порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», повідомляє сайт мовного омбудсмена. Серед лідерів — Одещина.

Більшість із цих звернень (понад 56%) стосуються сфери обслуговування споживачів (ст. 30). Зокрема, 327 — щодо відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів та веб-сайтів, через які здійснюється обслуговування споживачів, 170 — щодо порушень безпосередньо під час обслуговування.

Громадяни нарікають також на недотримання вимог законодавства щодо мови інформації для загального ознайомлення (ст. 28). За три місяці надійшло 80 звернень щодо зовнішньої реклами та вивісок.

Проблемним залишається дотримання законодавства про державну мову в освіті (ст. 21) педагогічними та науково-педагогічними працівниками. З початку року до уповноваженого надійшло 114 таких звернень.

Щодо порушень у сфері охорони здоров’я під час надання послуг у лікарнях, діагностичних центрах та сімейних амбулаторіях, а також отримання інформації від лабораторних центрів недержавною мовою (ст. 33) повідомив 41 громадянин.

Найбільше повідомлень про порушення надійшло з міста Києва (363), Одеської (128), Харківської (72), Дніпропетровської (73), Київської (42) та Миколаївської (24) областей.

14 звернень надійшло з Полтавської області, по 13 — із Сумської, Запорізької та Львівської, з Житомирської — 11, Вінницької — 10, Черкаської — 8, Чернігівської, Донецької та Кіровоградської — по 5. Із Херсонської, Чернівецької, Волинської, Хмельницької, Тернопільської, Луганської, Закарпатської та Івано-Франківської областей — менше, ніж по 5 звернень громадян. З інших областей нарікань не надходило. У 60 випадках не вдалося встановити регіон заявника.

Як бачимо, Одещина на другому місці за кількістю скарг щодо порушення мовного законодавства, які надійшли до Уповноваженого із захисту державної мови у першому кварталі нинішнього року. Представниця уповноваженого в нашому ре-гіоні Ярослава Вітко-Присяжнюк з цього приводу зауважує: «Ця статистика свідчить не про кількість порушень, а про кількість повідомлень про такі порушення. Це, по-перше, означає, що одесити звертають увагу на порушення мовного законодавства, а по-друге, роблять все можливе для усунення таких порушень».

Автор: -


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту