Передусім треба пам’ятати, що ядерно-стратегічні об’єкти збудовані так, щоб витримувати значні фізичні пошкодження. У кожному регіоні обласні центри контролю та профілактики МОЗ постійно здійснюють моніторинг радіаційного фону, щоб впевнитися, що всі показники у нормі.
У разі надзвичайної події детальніші вказівки щодо того, яких рекомендацій слід дотримуватися, будуть поширені через інформаційні канали ДСНС та місцевих органів влади.
Найголовніше у разі радіаційної аварії — обов’язково залишатися в приміщенні або терміново у нього зайти, якщо ви перебуваєте на вулиці.
1. Перебувайте в укритті
Це може бути підвал або інше приміщення. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі. Варто також тримати поруч домашніх тварин, не дозволяти їм гуляти на вулиці. Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачиняйте вікна та двері, ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та вимикайте системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у вашому будинку. Залишайтесь в укритті, допоки офіційна влада не надала інших вказівок.
2. Стежте за офіційними джерелами інформації
Користуйтесь повідомленнями від органів місцевої влади, ДСНС, поліції. Увімкніть телебачення, радіо, стежте за офіційними каналами інформації в соцмережах. Якщо місцева влада та ДСНС дають вказівки — виконуйте їх обов’язково.
3. Знезаразьте себе
Зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин.
4. Помийтесь, якщо є така можливість
Прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити на ньому радіоактивний матеріал. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.
5. Одягніть чистий одяг
Допоможіть вашим рідним і близьким виконати перераховані вище дії. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.
Безпека води та харчових продуктів
Пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин. Тож лише вода в пляшках вважатиметься безпечною (не забрудненою), поки рятувальники чи влада не повідомлять про безпеку водопровідної води.
Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє її радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання. Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе, а також пакувань з їжею і водою.
Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.
За аналогією із водою, харчові продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери.
Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або рушником. Теж саме зробіть із кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у місці, недоступному для людей і тварин.
Чим небезпечний безконтрольний прийом калію йодиду
При аваріях на ядерних об’єктах може виділятися радіоактивний йод (I-131). При надходженні в організм він накопичується в щитоподібній залозі і спричиняє її опромінення й ураження. Це підвищує ризик раку щитоподібної залози у немовлят, дітей та молодих людей через багато років після дії радіації. Єдиний препарат для ефективного запобігання радіаційному ураженню щитоподібної залози містить калій йодид.
Однак калій йодид (стабільний йод) корисний лише в окремих ситуаціях в конкретних дозах і для певних груп людей. Тож приймати його «про всяк випадок» — не можна! Він може зашкодити здоров’ю.
Коли людина приймає потрібну кількість йодиду калію в потрібний час, це може допомогти заблокувати щитоподібну залозу від поглинання І-131: вона поглинає калій йодид, і не має місця для І-131.
До побічних ефектів неконтрольованого прийому стабільного йоду відносять:
— висипання на шкірі;
— запалення слинних залоз із набряком та болем, частковою втратою смаку та сухістю у роті;
— шлунково-кишкові розлади — нудоту, діарею;
— серйозні алергічні реакції — лихоманку і болі в суглобах, набряк частин тіла (обличчя, губ, язика, горла, рук або ніг), проблеми з диханням, мовленням або ковтанням; хрипи або задишку;
— розлади серцево-судинної системи: порушення серцевого ритму, тахікардію, фібріляцію передсердь;
— розлади нервової системи: збудження, тремтіння, тремор рук;
— зоб — збільшення розмірів щитоподібної залози;
— втрату маси тіла;
— гіперфункцію щитоподібної залози
— зниження функції щитоподібної залози (гіпотиреоз) небезпечне зниженням частоти пульсу, артеріального тиску.
— також є ризик смерті.
Не вживайте калій йодид, якщо ви не отримали відповідної вказівки від органів охорони здоров’я чи ДСНС. Приймати йодид калію наперед без потреби — неприпустимо. Це може нашкодити вашому здоров’ю. Також важливо, що йодна профілактика здійснюється одноразово. Тобто вживання йоду зараз не має жодного сенсу.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |