ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Краєзнавчими стежками Миколаївщини
19.06.2025 / Газета: Чорноморські новини / № 24 (22551) / Тираж: 8525

12 червня під орудою декана факультету історії та філософії Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, доктора історичних наук, професора В’ячеслава Кушніра відбулася заохочувальна поїздка за участі студентів-старшокурсників та аспірантів цього факультету до селища Миколаївка Березівського району. Її мета — налагодження співпраці на ниві історичного краєзнавства та обмін думками з тамтешніми жителями щодо перспектив розвитку місцевого сільського зеленого туризму під патронатом голови Миколаївської селищної ради Віктора Купченка, а також огляд цікавих пам’яток історії та культури.

Ініціаторами та модераторами поїздки виступили автор цих рядків і завідувачка сектору культури відділу освіти, культури, молоді та спорту Миколаївської селищної ради Анжела Острікова. Ми спільно визначили найцікавіші об’єкти огляду та попередньо узгодили дату і маршрут поїздки.

Відбулися пізнавальні зустрічі в селі Олексіївка із старостою цього округу Віктором Яновим і директоркою Олексіївського закладу загальної середньої освіти Людмилою Макрій. У їхньому супроводі ми відвідали місце поховання видатного історика і педагога Леоніда Анастасійовича Смоленського (1844 — 1905), одного з провідних керівників української одеської «Громади» у 1870 — 1890 роках, який за сімейним заповітом був похований на родинному кладовищі в селі Морозова.

Цікавим було знайомство з оновленою на сучасних засадах експозицією Миколаївського історико-краєзнавчого музею, якою опікується сімейне подружжя молодих істориків Олександра та Юліани Тернавських, вчителів місцевих освітніх закладів. Завдяки їхнім старанням тут вдало розміщені і представлені для огляду рідкісні експонати різних історичних епох — від віднайдених на місцевих теренах кісток мамонта до артефактів воєнного сьогодення, створена цікава інсталяція «Українська світлиця», де зібрані численні побутові та етнографічні матеріали. Поваги заслуговує і їхній сучасний педагогічний досвід щодо організації позашкільної роботи з молоддю у рамках створеного ними історичного гуртка. На його засіданнях проводяться заходи з відтворення обрядів та збереження українських традицій, притаманних місцевій громаді.

Екскурсія по Миколаївці, проведена для учасників поїздки істориком-краєзнавцем і досвідченим педагогом Віктором Поломарьовим, виявилася надзвичайно насиченою цікавими фактами минувшини: про історію заселення краю, про козацько-чумацькі шляхи, про сучасні версії трактування назв місцевих топонімів та гідронімів, про легенди, пов’язані з мальовничою долиною річки Чичиклія. Для охочих наш гід показав рідкісні зразки кам’яних козацьких хрестів, які збереглися на околичному Дмитрівському кладовищі до наших часів.

Староста Новопетрівського старостинського округу Анатолій Фізик під час зустрічі запропонував оглянути старовинний придолинний колодязь з відповідною рекреаційною територією. До речі, незабаром на обговорення місцевої територіальної громади буде запропоновано проєкт створення там відпочинкової зони для сімей з дітьми, для активного відпочинку на природі.

Наочним проявом таких намірів-напрацювань виявився досвід проведення майстер-класу, продемонстрований ветераном російсько-української війни, скульптором Олегом Степанським за участі місцевих діточок у Новопетрівці в рамках створення майбутньої філії комунального закладу «Центр позашкільної освіти» Миколаївської селищної ради. Креативні скульптури, які пропонується створити для облаштування дитячого майданчика у цьому селі, в разі успіху слугуватимуть яскравим прикладом новітніх підходів у формуванні інтересу підростаючого покоління до мистецтва, до прекрасного.

Загалом ця пізнавально-туристична поїздка засвідчила, що залучення студентів і викладачів вишів до співпраці з територіальними громадами є справою обнадійливою у просуванні місцевих рекреаційно-туристичних продуктів, у популяризації внутрішнього туризму серед потенційних споживачів.

Антон ГРИСЬКОВ,

член правління Одеської обласної організації

Національної спілки краєзнавців України.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту