ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Новини  >  Влада
Глава Одесской ОГА провел совещание по «Стратегии человеческого развития» и безработице в регионе
14:14 / 07.07.2021
Власти

ОДЕССА, 07 ИЮЛЯ 2021 ГОДА, КОНТЕКСТ-ПРИЧЕРНОМОРЬЕ — Председатель Одесской областной государственной администрации Сергей Гриневецкий провел аппаратное совещание, посвященное трудоустройству и реализации в регионе президентской программы «Стратегия человеческого развития».

Об этом ИА «Контекст-Причерноморье» сообщили в пресс-службе Одесской ОГА.

В сообщениях облгосадминистрации сказано:

Голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький провів чергову апаратну робочу нараду.

Головною темою обговорення стала «Стратегія людського розвитку», затверджена Указом Президента України. З цього актуального питання, на важливість якого неодноразово вказував голова ОДА Сергій Гриневецький, надав розгорнуту та комплексну аналітичну доповідь директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування ОДА Дмитро Радулов.

Основна ідея зазначеного документу – людина має розглядатися як найважливіша мета соціально-економічного та культурного розвитку суспільства, а економічне зростання невід’ємно та безпосередньо пов’язано з людським розвитком. Це – є важливими елементом, адже за період 1991 – 2019 рр. Україна суттєво погіршила свої позиції серед 189-ти держав та територій за показниками людського розвитку – опустившись з 47-го до 74-го місця.

«Задоволення комплексу людських потреб (відповідно до теорії потреб Маслоу) – від найпростіших і насущних до піднесених та духовних, можливостей самореалізації, досягнень, звершень та визнання – є підґрунтям для подальшого розвитку економіки в цілому та кожної особистості» – відзначив Дмитро Радулов.

Цей же принцип, додав директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування, закладено в основу та визначено першим стратегічним пріоритетом в «Стратегії розвитку Одеської області на період 2021 – 2027 роки».

«Стратегія людського розвитку» розглядає такі основні та принципові напрямки розвитку людини та суспільства, як демографічний розвиток, охорону здоров’я, освіту і науку, культуру, фізичну культуру і спорт, рівень зайнятості та соціальну підтримку населення, забезпечення рівності чоловіків і жінок.

«Так наприклад, сучасна демографічна ситуація характеризується посиленням такої негативної тенденції, як щорічне зменшення чисельності населення (відносно низька народжуваність та висока смертність), зокрема, молоді: загальна чисельність осіб віком від 14 до 35 років в Україні складає 10555,1 тис. осіб, в Одеській області – 616,4 тис. осіб. Середня очікувана тривалість життя при народженні складає в Україні 71,76 років (чоловіки – 66,69; жінки – 76,72), в Одеській області – 70,98 років (чоловіки – 66,37; жінки – 75,54)» – зазначив Дмитро Радулов у доповіді.

Наступний пункт – реформа охорони здоров’я, що є масштабним процесом і складність якої полягає в тому, що вона здійснювалася паралельно з процесами децентралізації та пандемію COVID-19. Одна з причин зазначеної тенденції зростання смертності – незадовільний стан системи охорони здоров’я та реального доступу населення до медичних послуг на фоні тенденції посилення розвитку хронічних хвороб в умовах пандемії COVID-19. Суттєвим чинником ризику для здоров’я населення є також забруднення довкілля: понад 80% захворювань так чи інакше залежать від якості повітря.

Чимало проблемних питань, за інформацією директора Департаменту економічної політики та стратегічного планування Дмитра Радулова, є і у сфері освіти, зокрема недостатня доступність закладів дошкільної освіти: відповідні показники становлять 58,0% по Україні в цілому (69,0% у містах, 39,0% у сільській місцевості) та 55,0% по Одеській області (66,0% у містах, 37,0% у сільській місцевості). Є проблема й щодо завантаженості закладів дошкільної освіти: 98 дітей на 100 місць по Україні в цілому (108 на 100 місць у міській місцевості, 73 на 100 місць у сільській) та 95 дітей на 100 місць по Одеській області (109 на 100 місць у міській місцевості, 70 на 100 місць у сільській).

«Поки що залишається недостатнім рівень доступу навчальних закладів до швидкісного Інтернету, є питання й до якості існуючих Інтернет-мереж, і на жаль має місце недостатня обізнаність викладацького складу з питань цифрової грамотності. Через недостатню ефективність професійної/професійно-технічної освіти, зростає й дефіцит робітничих кадрів на внутрішньому ринку праці: станом на 2020 рік по Україні кількість відповідних закладів склала 711 (35 по Одеській області), кількість учнів – 246 900 по Україні (13 600 по Одеській області), кількість випускників – 114 100 по Україні (6300 по Одеській області)» – продовжив доповідач.

У сфері культури, однією з основних проблем є недостатній рівень комп’ютеризації та підключення до Інтернету бібліотечних закладів: лише 41% публічних бібліотек по Україні обладнано комп’ютерами, 33% – мають доступ до Інтернету, 33,3% – по Одеській області (239 з 716-ти). При цьому найбільш проблемним є питання скорочення бібліотечної мережі, наприклад за 2020 рік, у деяких територіальних громадах області, закрито 38 закладів.

Низький показник щодо кількості осіб, які охоплених фізкультурно-оздоровчою та спортивною діяльністю: по Україні це 14,7% від загальної чисельності населення, а по Одеській області – 28,1%. Зазначена ситуація обумовлена переважно недостатньою доступністю інфраструктури для регулярних занять спортом та фізичної активності, зокрема, і для осіб з інвалідністю.

Рівень зайнятості та соціальна підтримка населення, ще один з напрямків «Стратегії людського розвитку». За офіційними даними у 2020 році кількість робочої сили віком 15 – 70 років зменшилася на 476,5 тисяч осіб (2,6%) – до 17,6 млн осіб. При цьому, поінформував Дмитро Радулов, спостерігається тенденція щорічного зменшення цієї кількості, чим обумовлюються значний обсяг активного та прихованого безробіття, накопичення потенційної робочої сили, особливо серед молоді, яка не працює, не навчається та не шукає роботу: кількість безробітного населення у віці 15 – 70 років становить 1 мільйон 806 тисяч осіб по Україні та 82 тисячі осіб по Одеській області.

«Таким чином, рівень безробіття в Україні у зазначеному віці складає 10,5% (7,8% по Одеській області). Зазначена проблемна ситуація у цій сфері спонукає населення до трудової та незворотної міграції, що у тому числі призводить до прискорення процесу старіння населення» – сказав директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування ОДА Дмитро Радулов.

«Стратегія людського розвитку» розглядає і забезпечення рівності чоловіків і жінок: так в міжнародному рейтингу гендерної рівності Україна посідає 59-те місце серед 153-х держав світу. Найбільше, за оцінкою експертів, проблеми гендерної нерівності в Україні проявляються в питаннях оплаті праці.

Підсумовуючи свою доповідь директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування ОДА Дмитро Радулов, зазначив, що основні стратегічні цілі, на реалізацію яких спрямована «Стратегія людського розвитку», це – покращення медико-демографічної ситуації; розбудова освіченого, доброчесного, інклюзивного та інноваційного суспільства, в якому наука є складовою економічного зростання; формування всебічно розвиненої людини, патріота України, сприяння духовному розвитку та створення можливостей для творчого самовираження і самореалізації у культурному та спортивному напрямах; підвищення рівня життя, активізація зайнятості та забезпечення соціальної підтримки населення підвищення рівня життя населення; забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків. в усіх сферах життя суспільства та впровадження кращих європейських стандартів гендерної рівності.

За результатами обговорення зазначеної теми голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький закцентував на необхідності стратегічного середньострокового планування розвитку регіону та місцевих територіальних громад саме на основі зазначеної «Стратегії» з наявністю постійного ефективного зворотного зв’язку. При цьому головними індикаторами позитивного та належного розвитку, що обумовлює та формує інвестиційну привабливість на кожному з рівнів, є демографічне благополуччя, екологічна безпека та дотримання законності – підкреслив Сергій Гриневецький.

***

Ще одним важливим питанням, яке обговорили на черговій апаратній нараді в Одеській облдержадміністрації, яку провів голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький, стала поточна ситуація з працевлаштуванням в регіоні.

З профільною доповіддю про підсумки роботи Одеського обласного центра зайнятості за 5 місяців 2021 р. виступив його директор Сергій Гаценко.

В Одеській обласній службі зайнятості скористувалися електронним кабінетом шукача роботи 22 тисячі осіб та зареєстровано 9 тисяч електронних кабінетів роботодавця. Починаючи з 2019 року, в роботу усіх філій центру зайнятості та базових центрів зайнятості запроваджені інститути «Кар’єрний радник» та «Консультант роботодавця».

«За офіційними даними кількість зайнятого населення у І-му кварталі 2021 р. скоротилася у порівнянні з І-м кварталом 2020 р. на 41,7 тисяч осіб та становила 968 000 осіб (рівень зайнятості населення скоротився з 57,9% до 55,9%.). При цьому кількість безробітного населення у І-му кварталі 2021 року зросла на 9,2 тисяч осіб у порівнянні з І-м кварталом 2020 р. та склала 82,3 тисяч осіб, а рівень безробіття населення зріс з 6,8% до 7,8%» – повідомив директор Одеської обласної служби зайнятості Сергій Гаценко.

Найбільш активно, за словами Сергія Гаценка, звертались за отриманням допомоги по частковому безробіттю роботодавці та фізичні особи-підприємці до Одеського, Ізмаїльського, Подільського, Білгород-Дністровського міських центрів зайнятості, Болградської, Овідіопольської, Чорноморської, Арцизької філій Одеської обласної служби зайнятості. За сприяння центрів зайнятості за шість місяців, працевлаштовано 11 тисяч тис. осіб.

«У першому півріччі 2021 року, послугами центрів зайнятості, скористалися 33,4 тисячі осіб, які мали статус зареєстрованого безробітного, допомогу по безробіттю отримували 30 000 осіб. За видами економічної діяльності, серед безробітних, які мали професійний досвід, 26,5% раніше працювали у сільському господарстві; 18,9% – у державному управлінні та обороні; 14% – в оптовій та роздрібній торгівлі; 7,6% – на підприємствах переробної промисловості; 7,4% – на транспорті. У загальній кількості зареєстрованих безробітних 44% – чоловіки, 56% – жінки, а 28% з них – молодь до 35 років» – відзначив директор Одеської обласної служби зайнятості Сергій Гаценко.

До речі, за словами Сергія Гаценка, на базі одного з найкращих навчальних закладів Державної служби зайнятості – Одеського центру професійно-техничної освіти – ліцензовано та проводиться навчання дорослого населення за 33-ма професіями.

«Кількість осіб, охоплених профорієнтаційними послугами протягом січня – травня, становила 47,8 тисяч осіб (30,4 тисяч осіб мали статус зареєстрованого безробітного, а 9,8 тисяч осіб навчаються у навчальних закладах різних типів)» – сказав директор ООЦЗ.

На сьогодні, поступово зменшується кількість звернень шукачів роботи та збільшується потреба роботодавців в робочій силі. Протягом січня – травня 2021 року, роботодавцями області заявлено 16,3 тисяч вакансій (на 798 вакансій більше, ніж у аналогічному періоді 2020 року). Структура вакансій за видами економічної діяльності наступна: 34,8% вакансій пропонувалося в сільському господарстві; 11% – в державному управлінні та обороні; 8,1% – на підприємствах переробної промисловості; 8,1% – у сфері охорони здоров’я; 7,3% – у сфері торгівлі; 7,2% – у сфері освіті.

За результатами обговорення соціально важливого та актуального питання у сфері ринку праці, голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький, наголосив на необхідності налагодження тісної співпраці між структурними підрозділами Одеського обласного центру зайнятості та територіальними громадами – як на місцевому, так й на регіональному рівнях. Також голова облдержадміністрації звернув увагу учасників наради на загальні тенденції, що спостерігаються у зазначеній сфері, а це – майже 35% вакансій у сільському господарстві та надвисокий відсоток (45%) безробітних з вищою освітою.


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.013
Перейти на повну версію сайту