ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Новини  >  Наука і техніка
Состоялся круглый стол о репрессиях 1920-х гг против украинского национального движения Одесчины
15:46 / 16.06.2020
Наука и техника

ОДЕССА, 16 ИЮНЯ 2020 ГОДА, КОНТЕКСТ-ПРИЧЕРНОМОРЬЕ — В Одессе состоялся круглый стол «Политический террор против участников украинского национального движения в Одесской губернии в 1920 году».

Об этом, как передает корреспондент ИА «Контекст-Причерноморье», сообщается на Фейсбук-странице Южного межрегионального отдела Украинского института национальной памяти.

В сообщении УИНП:ЮГ сказано:

В Одесі відбувся круглий стіл «Політичний терор проти учасників українського національного руху в Одеській губернії у 1920 році», присвячений вшануванню пам’яті жертв політичного терору більшовицької влади в Одесі та Одеській губернії 1920 року.

Організатори: Український клуб Одеси, Південний міжрегіональний відділ УІНП.

Ініціатор проведення заходу — Олександр Шишко, к.і.н., доцент ОНАХТ, автор книги «Політичний терор більшовицької влади в Одеській губернії (січень 1919 р. — березень1922 р.), у якій на основі залучення широкого кола архівних джерел відтворено не тільки прояви терору у всіх його вимірах проти всіх верств населення, а й встановлено імена численних його жертв.

На заході були присутні українські історики та краєзнавці.

До учасників звернувся з вступним словом начальник Південного відділу УІНП Сергій Гуцалюк та к.і.н. доцент ОНАХТ Олександр Шишко.

З доповідями також виступили:

- Олександр Музичко, к.і.н., доцент ОНУ імені І.І. Мечникова

- Тарас Гончарук, д.і.н., проф. ОНУ імені І.І. Мечникова.

Історична довідка

14-го червня 1920 р. колегія Одеської губернської надзвичайної комісії (ОГНК) у складі Реденса, Уральцева, Дейча, Заковського, Балецького, Соколова на своєму засіданні розглянула справу № 2575 (справа підпільної петлюрівської організації). За результатами цього засідання ця колегія постановила розстріляти 63-х осіб, що й було виконано 15-го та 16-го червня 1920 р. Ще сорок вісім осіб було ув’язнено до концтабору, з них 12-ть осіб терміном на 5-ть років, 28 – на 3 роки, 8 – на 1-2 роки, 59-ть осіб з-під варти було звільнено. Варто наголосити, що всі фігуранти цієї справи у 1994 р. були реабілітовані.

«Просвіта», Споживча спілка, кооперативні установи, які були створені українцями та навколо яких вони гуртувалися, потрапили під удар більшовицької влади з перших місяців її існування у 1920 р., адже їх існування суперечило програмним засадам комуністичної партії, які вона наполегливо та жорсткого почала насаджувати в Україні, починаючи з 1918 р., а особливо під час «першого комуністичного штурму» у 1920 р.

Жертвами політичного терору каральних органів більшовицької влади ставали особи всіх вікових категорій, але особливо цинічно виглядала страта юнаків і дівчат віком 18-19 років.

Загалом протягом 1920 р. колегія ОГНК на своїх засіданнях постановила розстріляти 1 551 особу зі широким спектром обвинувачень, де ключовим було поняття «контрреволюція».


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.017
Перейти на повну версію сайту