![]() |
|
![]() |
![]() |
ОДЕСА, 03 ЛИПНЯ 2025 РОКУ, КОНТЕКСТ-ПРИЧОРНОМОР’Я — В Одесі громадські активісти та військові провели спільну здачу донорської крові.
Про це ІА «Контекст-Причорномор'я» повідомили в департаменті інформації Одеської міськради (телеграм-канал).
В повідомленні міськради сказано:
За підтримки міського проєкту «Донор Одеса» цього тижня була проведена колективна здача донорської крові членами громадської організації «Вільні та Вірні» та військовослужбовцями 11-ї бригади імені Михайла Грушевського Національної гвардії України.
Понад 20 людей прийшли на станцію переливання крові, щоб поділитися часточкою своєї сили з тими, хто сьогодні цього потребує. Одна донація крові може врятувати до трьох життів.
З перших днів повномасштабної війни потреба в донорській крові значно зросла і щодня продовжує залишатися дуже високою. За цей час завдяки роботі проєкту «Донор Одеса» проведено понад 13 000 донацій крові, що дозволило врятувати тисячі життів захисників України та цивільних громадян.
Постійна інформаційна робота з популяризації донорства та інформування про поточні потреби в донорській крові здійснюється за підтримки Департаменту інформації та цифрових рішень Одеської міськради із залученням телеграм-каналу «Одеса.Офіційно», мобільного застосунку MISTO та інших міських медіаресурсів.
***
Дізнатися про актуальні потреби в донорській крові та записатися на донацію в зручний час можна на телеграм-каналі «Донор Одеса».
Донором може бути громадянин України або людина з посвідкою на проживання, вагою від 50 кілограмів та віком від 18 до 60 років (до 65 років — за дозволом лікаря та за відсутності важких хронічних хвороб).
Між двома донаціями цільної крові повинно пройти не менше 60 днів — за цей термін компоненти крові повністю відновлюються. Після здачі окремих компонентів крові (плазми або тромбоцитів) наступну донацію можна здійснити через 14 днів.
Донорство крові абсолютно безпечно для донора, оскільки при всіх маніпуляціях використовуються одноразові стерильні інструменти. Перед здачею крові донору обов'язково безкоштовно визначають рівень гемоглобіну, щоб упевнитися, що він у нормі, а також проводять аналіз на вірусні гепатити, ВІЛ та сифіліс.
Абсолютні протипоказання до донорства крові:
- ВІЛ/СНІД, вірусні гепатити В і С, сифіліс;
- активний туберкульоз;
- цукровий діабет та інші важкі ендокринні хвороби;
- онкозахворювання;
- хронічна ниркова недостатність;
- важкі шкірні хвороби (псоріаз, екзема, вітіліго тощо);
- епілепсія, психічні розлади;
- операції щодо ампутації/видалення органа (за винятком апендиксу та жовчного міхура);
- трансплантація органів.
Стани, при яких тимчасово не можна бути донором:
- інфекційні хвороби, грип, ГРВІ та інше — 2 тижні після одужання;
- туберкульоз — 2 роки після дати підтвердженого одужання;
- гепатит А — 1 рік після одужання (гепатит В і С — пожиттєва заборона донорства);
- татуювання, татуаж, пірсинг — 6 місяців;
- хірургічні операції — 6 місяців. Якщо у людини видалено якийсь орган (окрім апендиксу або жовчного міхура) — пожиттєва заборона донорства;
- незначні оперативні втручання — 1 тиждень;
- вагітність — 6 місяців після пологів;
- грудне вигодовування дитини — 3 місяці після завершення лактації;
- менструація — 5 днів після останнього дня;
- прийом антибіотиків, противірусних ліків — 2 тижні;
- прийом анальгетиків, аспірину та інших саліцилатів — 72 години;
- прийом гормональних таблеток (у тому числі оральної контрацепції) — можна бути донором, якщо лікар дозволяє перервати прийом препаратів на 24-48 годин. Якщо жінка має гормональну спіраль — донором бути можна;
- вживання алкоголю — 48 годин.
Підготовка до здачі крові:
За 72 години до донації утримайтеся від прийому аспірину, анальгіну та інших знеболювальних, гормональних ліків.
За 48 годин до донації — виключити алкоголь.
Що не можна їсти перед донацією:
- жирне м'ясо, сало, шинку, ковбаси, копченості, яйця, гостру та смажену їжу;
- молочні продукти, у тому числі йогурти, сир, сметану, масло;
- банани, цитрусові, фініки, авокадо, буряк;
- чіпси, сухарики, насіння, снеки, кетчуп, майонез;
- солодкі магазинні газировки та енергетики.
Людина, яка курить, може бути донором, але не можна палити 2 години перед донацією та 1-2 години після здачі крові. Вранці перед здачею крові рекомендований легкий сніданок без жирної та молочної їжі: каша (вівсянка, рис, гречка) або макарони на воді, варена або печена картопля, дієтичне печиво без начинки, солодкий чай.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.026Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |