Короновірус дав природі шанс на ковток чистого повітря
У зв'язку з зупинкою виробництва і зменшення транспорту на дорогах, в світі значно знизився рівень забруднення повітря. Дослідження показали, що рівень монооксиду вуглецю (чадний газ) в порівнянні з минулим роком впав на 50%.
Але, це тимчасове послаблення, так як після пандемії уряди почнуть стимулювати економіку, що призведе до інтенсивного забруднення атмосфери. Так було в 2008-2009 роках, після глобальної фінансової кризи, викиди вуглецю збільшилися на 5%.
- Короновірус, незважаючи на свою смертельну загрозу, в якійсь мірі зупинив руйнівний вплив людини на навколишнє середовище — кажуть фахівці Національної Екологічної Ради України — Сьогодні ми можемо переглянути своє ставлення до природи. Людина в гонці прогресу стала руйнівником, винищуючи то, без чого вижити в подальшому не зможе ... без чистої води, повітря.
Бездумне, а часом і злочинне ставлення до навколишньому середовищі, безвідповідальність за прийняті рішення і тотальна корумпованість вітчизняних чиновників, привели до критичної екологічної ситуації в країні.
Глобальний Альянс з питань здоров'я та забруднення (GAHP) поставив Україну на четверту позицію серед європейських країн за кількістю смертей, обумовлених забрудненням навколишнього середовища. З цієї причини у нас в країні щорічно вмирає близько 60 тисяч людей. За оцінками українських медиків та екологів ці цифри занижені.
Всесвітня організація охорони здоров'я стверджує, що кількість хворих на онкологію при збереженні нинішніх тенденцій, збільшиться на 60% в найближчі два десятиліття.
Основними причинами є: загазованість повітря і забруднення водойм. У 2019 році в вітчизняні водойми з яких ми беремо питну воду було скинуто понад 2 млрд. куб. м. стоків. З яких 1/3 неочищені або недостатньо очищені.
Яка вода, таке і здоров'я нації. Медики стверджують, що 37% всіх онкологічних захворювань через вживання неякісної питної води.
До спалаху короновірусу інтернет-сервіси показували над Україною критичне забруднення повітря. Викиди CO спостерігалися над всією територією України.
За даними спостережень Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського рейтинг найбрудніших міст за якістю повітря виглядає так: Маріуполь, Дніпро, Одеса, Кам'янське, Київ, Кривий Ріг, Луцьк, Миколаїв, Слов'янськ, Краматорськ, Рубіжне, Запоріжжя, Лисичанськ, Херсон, Кременчук з-за підвищеного вмісту формальдегіду, фенолу, фтористого водню, аміаку, діоксиду азоту, оксиду вуглецю.
Ці забруднювачі роблять наше повітря отруйним смогом. Вони викликають запальні процеси, формування тромбів, запалення стінок судин. МОЗ каже, що в 2019 році 78% передчасних смертей від інфаркту та інсульту спровоковані забрудненням повітря.
За даними Організації Об'єднаних Націй кожна шоста смерть в світі через забруднення навколишнього середовища. У 2019 році від хвороб, викликаних забрудненням екології, померли 11 млн. чоловік. Це втричі більше, ніж від СНІДу, туберкульозу і малярії разом узятих і в 15 разів більше, ніж в результаті воєн, терактів та інших форм насильства. Щорічно через хвороби від викидів в атмосферу вмирає близько 7 мільйонів чоловік у всьому світі.
Сьогодні коронавірус «допоміг» істотно очистити повітря від забруднень. Через тимчасову зупинку промисловості Китай отримав відносно чисте повітря, а Венеція — прозору воду і дельфінів в каналах.
NASA і супутники моніторингу забруднення Європейського космічного агентства зафіксували істотне зниження шкідливих викидів в атмосферу. Так, над Китаєм показники діоксиду азоту наблизилися майже до норми.
Спочатку зменшення забруднення NO2 помітили навколо Ухань, де вперше виявили коронавірус і почав діяти карантин. Поступово введення обмежувальних заходів на роботу виробництв, поширилося на території всієї держави. Що привело до істотного зниження викидів.
Про поліпшення екологічного стану у зв'язку з карантинними заходами через коронавірус стало відомо і в інших країнах.
Найбільше, серед європейських країн, хвороба вдарила по Італії. У той же час жителі Венеції побачили несподіваний позитивний результат карантинних заходів. Її всесвітньо відомі канали перестали засмічуватись туристами, по ним зараз не ходять човни. Як наслідок — городяни вперше за багато років побачили прозору воду в каналах.
Хоча низьке помутніння води не є ознакою чистоти. Вода стала прозорою, так як осад з дна перестав підніматися, але донні забруднення нікуди не поділися.
В різних регіонах Італії помічають дельфінів, лебедів і качок, які повертаються у водойми, де їх давно не було.
Вчені багатьох країн збираються ретельно вивчити вплив спалаху коронавірусу на навколишнє середовище.
У Києві повітря стало набагато чистіше.
Київ зовсім недавно вважався найзеленішою європейською столицею ... Сьогодні він увійшов в десятку найбрудніших міст світу. До міста прийшов смог, який раніше кияни бачили тільки по телевізору. Загазованість повітря досягла критичних відміток. У столиці вона склала понад 160 одиниць. У районі Майдану Незалежності забруднення зовсім було 186 пунктів. При цьому до 100 — це рівень, який шкідливий для дітей і тих, хто страждає від проблем з дихальною системою і серцем. Вище 150 — це небезпека для дорослих і здорових людей.
Після введення надзвичайної ситуації з закриттям виробництв і обмеженням кількості транспорту в столиці повітря значно очистилося від отруйних домішок і наблизилося до показників десятирічної давності.
- Короновірус оголив перед нами непривабливу правду того який жахливий світ ми створили і наскільки в ньому самі ж і страждаємо. Ми знищуємо природу, яка нас породила і виховала – каже голова Національної Екологічної Ради України Олександр Чистяков — Сьогодні у нас з'явився шанс переглянути своє ставлення до навколишнього природного середовища, почати співіснувати з ним на основі поважних цивілізованих відносин, не повторюючи минулих помилок. Ми в змозі змінити навколишній світ на краще.
Останні зустрічі лідерів провідних держав світу в основному були присвячені екологічним питанням. Але, при цьому модель сталого розвитку так і не була втілена в життя. Видно природа через короновірус взяла на себе зобов'язання це виправити.
Прес служба Національної Екологічної Ради України
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |