Протягом 50 років своєї виробничої діяльності Одеський припортовий завод був зразком в організації виробничих процесів, випуску продукції світового рівня, лідером регіону зі сплати податків у бюджети всіх рівнів, знаним меценатом, який підтримує спорт, культуру, численні благодійні проекти.
Наразі в історії підприємства уперше постала необхідність шукати допомоги у тих, кому підприємство допомагало протягом десятирічь. Через вимушений період простою АТ «ОПЗ» тимчасово не може отримувати власні прибутки з виробничої діяльності та на даний момент має заборгованість із зарплати колективу за період майже у п'ять місяців. Керівництво підприємства розуміє, наскільки критично важливим є повернення цих боргів для забезпечення життя заводчан.
Про проблеми, що виникли на заводі, керівництво АТ «ОПЗ» повідомляло у відповідні державні установи, в тому числі, і керівництву органів місцевого самоврядування. Так, Южненський міський голова Володимир Новацький неодноразово особисто відвідував підприємство. На зустрічах з керівництвом заводу та представниками трудового колективу міський голова запевнив, що Южненська міська рада підтримує заводчан, але рішення щодо допомоги буде залежати від результатів голосування депутатів Южненської міської ради.
Враховуючи складну фінансову ситуацію на підприємстві в умовах триваючого воєнного стану та з метою збереження кадрового потенціалу заводу керівництво АТ «ОПЗ» звернулося до депутатів Южненської міської ради щодо виділення поворотної фінансової допомоги акціонерному товариству «Одеський припортовий завод» у розмірі 25 млн гривень на строк до 1 вересня 2024 року.
06.09.2023 відбулася позачергова сесія міської ради, на якій з доповіддю про стан справ та причини звернення трудового колективу виступили представники підприємства — директор з безпеки та управління ризиками АТ «ОПЗ» Олександр Шамарін та голова профспілкового комітету заводу Володимир Дрібноход. Вони проінформували депутатів щодо ситуації на підприємстві.
На підставі звернення керівництва ОПЗ, депутати Южненської міської ради одноголосно погодили виділення 25 мільйонів гривень поворотної фінансової допомоги Одеському припортовому заводу. Відповідне рішення було прийняте на засіданні позачергової сесії 6 вересня.
Южненський міський голова Володимир Новацький зауважив, що рішення сесії ще треба буде погодити з Наглядовою радою заводу. Одеською обладміністрацією та Фондом держмайна України.
Керівництвом Одеського припортового заводу документи позачергової сесії за підписом секретаря Южненської міської ради були негайно направлені до Фонду Держмайна України, Наглядової ради АТ «ОПЗ» та у найкоротший термін погоджені.
Проте, погодження, ініційовані Южненською міською радою, виявилися завідомо не здійсненними бюрократичними механізмами.
На запит щодо погодження рішення сесії з Державною аудиторською службою надійшла відповідь, суть якого: питання не підлягає нашій компетенції. Запити у Міністерство фінансів України на теперішній час так і залишаються без остаточної відповіді.
Запити, консультації, погодження з іншими установами прийнятого на сесії рішення тривають і досі, але ніякого практичного результату не отримано.
Чіткої взаємодії з керівництвом підприємства щодо вирішення нагального питання, южненська міська рада, южненський міськвиконком не встановив.
Здавалося б, що вкрай актуальне та болюче питання для працівників заводу, прийняте позитивним рішенням депутатами Южненської міської ради на засіданні позачергової сесії 6 вересня, вирішено. Але станом иа 10 жовтня жодної копійки з виділеної поворотної фінансової допомоги до заводчан не надійніло.
Чи варто було Голові Южненської міської ради Володимиру Швацькому йти саме тим шляхом, гальмуючи вирішення питання про надання заводчанам поворотної фінансової допомоги у бюрократії і формальностях?
Може, були інші дієві механізми у скрутний для заводу час надати містоутворюючому підприємству реальну практичну допомогу?
В свій час Одеський припортовий завод побудував у Южному житлові будинки. Палац культури, школи та дитячи садки, поліклініки, магазини, фонтани та багато інших об'єктів соціальної сфери й інфраструктури міста. Коштами ОПЗ були зведені спорткомплекс «Олімп» і готель «Еллада», які згодом на безкоштовній основі були передані на баланс міста, а у теперішній час, майном яких — теж переданих заводом місту на безоплатній основі, користуються комерційні структури.
Слід зазначити, що тільки за останні п'ять з половиною років Одеський припортовий завод фактично перерахував до місцевих бюджетів податків та зборів на суму 725,5 млн гривень, більша частина з яких — безп0сер(еднь0 у бюджет міста Южне. Зауважимо, що податки иа доходи фізичних осіб склали близько 528 млн гривень, а податок на землю — більш ніж 193 млн гривень, інші податки — близько 4,5 млн гривень.
Тим часом, трудовий колектив заводу продовжує виконувати свої обов'язки. Під час ведення бойових дій на території нашої країни заводчани надають практичну допомогу та всебічно підтримують Збройні Сили України. Значна кількість працівників заводу перебуває у лавах Сил оборони, захищаючи країну від російської агресії. Забезпечуються технологічні процеси щодо підтримання виробничих потужностей у робочому стані.
Цілодобово виконуються роботи по прийому та очищенню стоків, у тому числі і з міста Южне. Керівництво підприємства усвщомлює, що у разі зупинки роботи очисних споруд АТ «ОПЗ», буде припинено водопостачання та водовідведення населенню міста ІОжне, а аварійне скидання хімічно забруднених та фекально-побутових стічних вод може призвести до загрози виникнення екологічної катастрофи в акваторії північно-західного регіону Чорного моря.
Але за весь цей комплекс робіт по прийому, очищенню та водоовідведенню стичних вод від міста Южне, АТ «ОПЗ» отримує лише 1 гри за кубічний метр. Разом з тим, рішенням органів місцевого самоврядування, мешканці Южного отримують квітанції з нарахуванням послуг за водопостачання на суму близько 42 гри. Як вважає міський голова Володимир Новацький — це є справедливим?
Враховуючи таке відношення мерії Южного до нагальних проблем та надання реальної допомоги заводу, можливо, варто АТ «ОПЗ» розглянути опцію переходу на відкриті комерційні умови взаємодії, що передбачають, як мінімум, беззбиткову діяльність акціонерного товариства «Одеський припортовий завод»?
Чи варто АТ «ОПЗ» розглянути можливість зміни юридичної адреси, де сплачування податків буде надходити до об'єднаної територіальної громади, яка розумітиме принципи взаємоповаги?
Навіть в умовах військового стану, зупиненого основного виробництва, в ситуації жорсткої економічної кризи, трудовий колектив АТ «ОПЗ» продовжує наполегливо працювати. Працівники підприємства підтримують рішення керівництва, які дозволять зберегти завод, його колектив та подолати виклики, які поставив перед нами час.
Заводчани заслуговують на повагу та підтримку.
Відділ зі зв'язків з громадськістю та пресою АТ «ОПЗ»
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.015Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |