Математика — це наука, що не всім до снаги. Це тобі не історія чи література. Тут учи не вчи, а якщо це тобі від Бога не дано, то й годі думати про якісь досягнення у цій справі. Це знаю навіть зі свого власного досвіду, хоча, можливо, хтось може мені заперечити. Але що б там не говорилося, таїна і загадка числа вічна, як і сама матерія життя. Все ж знаю тих людей, які все своє життя присвятили саме цій науці. Серед них кандидат фі-зико-математичних наук, доцент кафедри прикладної вищої математики Чорноморського державного університету імені Петра Могили Алла Іванівна Воробйова.
Довідка. Воробйова Алла Іванівна закінчила Миколаївський державний педагогічний інститут з відзнакою у 1980 році. За призначенням Міністерства освіти і науки України залишилась працювати асистентом на кафедрі математичного аналізу. В 1987 році, після закінчення аспірантури, працювала на кафедрі математичного аналізу. А з 1993-го — викладачем та старшим викладачем кафедри математики.
Після захисту дисертації, у тому ж 1993 році, на тему «Симетрійний аналіз деяких хвильових та еволюційних рівнянь» за одностайним рішенням членів кафедри переведена на посаду доцента кафедри математики та методики її викладання. А в 1996 році їй присвоєно наукове звання доцент.
Доцент А. І. Воробйова проводить плідну наукову, методичну та громадську роботу. В 1998 році за сприяння Міжнародної Соросівської Програми підтримки освіти в галузі точних наук А. І. Воробйовій присвоєно Соросівське звання. За ці досягнення в 1998 році редакція газети Миколаївської обласної ради «Радянське Прибужжя» представила А. І. Воробйову в номінації «Жінка року».
Нахил до точних наук у дівчини проявився ще з дитячих років. Отож успішно закінчивши середню школу № 20 у місті Миколаєві, вступила до педагогічного інституту. Звісно ж, на фізико-математич-ний факультет. Здібну студентку, Ленінського стипендіата, помітили, визнали викладачі, серед них і професор, відомий математик, завідуючий кафедрою вищої прикладної математики Валентин Миколайович Лефура, який згодом і став її чоловіком. Справді, двоє однодумців-учених, високоінте-лектуальних особистостей в одній сім'ї — таке зустрінеш не часто.
Після закінчення з відзнакою інституту її залишили на кафедрі математичного аналізу. Затим стажування в інституті математики Національної академії наук України, аспірантура. І вже в 1988 році Алла Іванівна повертається до миколаївського педінституту, приступає до роботи. Але невдовзі вимушена була тимчасово піти з інституту, відкласти захист дисертації через радісну подію, що сталася в їхній сім'ї, — народження сина Миколки.
- Саме тоді Алла відкрилась для мене з іншого боку, вже не як вчений-математик, а як чудова мама, — розповідає про дружину Валентин Миколайович. — Ніжна, лагідна, коли це потрібно, досить принципова у вихованні сина. Напевно, тому й виріс він справжнім чоловіком, що дуже для нас приємно.
Так, син не підвів батьків. Навчається в Київському національному університеті на четвертому курсі. Вивчає міжнародну економіку і має в цій справі серйозні успіхи.
На порозі у подружжя срібне весілля. А нещодавно Алла Іванівна відсвяткувала свій золотий ювілей — 50-річчя з дня народження. На що, жартуючи, чоловік говорить:
- Де ж вони взялися ці роки. Брав її зовсім молодою, а якщо серйозно, то знову можу освідчитися їй у коханні.
Взагалі, зустрічаючи свій ювілей, ця обдарована жінка, як говорить про неї відомий поет, лауреат Шевченківської премії Дмитро Кремінь, ... сягнула своїх математичних вершин. Наша землячка Алла Іванівна Воробйова — єдина з миколаївських вузівських учених отримала грант Фонду Сороса, як істинно видатний учений. Її життя — це приклад того, що українське жіноцтво дає нам надію на завтрашній день. Вона зробила значний внесок у розвиток української математичної науки. Стала колегою легендарного грека Архімеда».
Чоловік, ніби в продовження такого резюме, називає свою дружину миколаївською Софією Ковалевською. І на це є свої підстави. Бо вона, як і Софія Ковалевська, отримала ряд цікавих результатів, що стосуються диференціальних рівнянь із частинними похідними. Ці результати були надруковані в одному з престижних наукових видань «Доповіді АН України». Ці публікації стали вагомим аргументом для отримання гранту соросівського доцента.
Із 2002 року Алла Іванівна працює в Чорноморському державному університеті ім. Петра Могили. Енергійна, багато працює з талановитими учнями Малої академії наук, є членом журі обласних олімпіад з математики, її запрошують у журі Всеукраїнських турнірів юних математиків. Свої перші кроки в науці студенти почали саме під її керівництвом. Алла Іванівна гордиться своєю колишньою студенткою, старшим викладачем кафедри прикладної вищої математики Оксаною Курікшою, яка готується до захисту дисертації в Києві, та багатьма іншими.
І взагалі, Алла Іванівна Воробйова — активна, енергійна, досить товариська людина. Має неабиякі організаторські здібності. Є членом профкому університету. Завжди виважена у своїх діях, вчинках, справедлива і досить приємна співрозмовниця.
Отака вона, ця особлива жінка — викладач вищої математики, яка сягнула наукових висот, стала видатною постаттю не лише серед вчених України. Її ім'я знане й далеко за її межами. Це ще раз говорить про те, що миколаївська земля багата на талановитих людей, які віддають усі свої знання і здібності для виховання і надання професії новому молодому поколінню українців. А ми, миколаївці, маємо гордитися тим, що поруч з нами живуть і працюють саме такі люди, як Алла Іванівна Воробйова.
Многії літа Вам, шановна наша землячко!
P. S. Наприкінці грудня 2009 року ще одна приємна новина: за активну педагогічну діяльність у закладах позашкільної освіти, зокрема в Малій академії наук, Аллі Іванівні Воробйовій на вченій раді університету була вручена висока нагорода Міністерства освіти і науки України — Почесний знак «Софія Русова». Це українська громадсько-освітня діячка, педагог, одна з організаторів українського жіночого руху.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |