ІА «Контекст Причорномор'я»
Миколаїв  >  Моніторинги
Якість молока під надійним контролем
07.04.2010 / Газета: Николаевский бизнес / № 14(318) / Тираж: 5100

Молоко є основним продуктом харчування в усьому світі, а молочні продукти — основною їжею для більшості людей.

Даний продукт містить майже повний набір необхідних поживних речовин, водночас молоко t сприятливим живильним середовищем для розвитку мікроорганізмів, які в ньому швидко розмножуються і змінюють його якість. Серйозну небезпеку для здоров'я споживачів молока та продуктів з нього становлять інші забруднювачі: токсичні елементи, пестициди, нітрати, гормональні препарати, афлотоксини, радіонукліди, антибіотики, що потрапляють в організм тварини з навколишнього^ середовища, з кормами та при лікуванні хворих тварин.

Відповідно до Законів України «Про безпечність і якість харчових продуктів», «Про молоко та молочні продукти», «Про ветеринарну медицину» виробники молока відповідають за його якість та безпеку. Вони зобов'язані, організовуючи виробництво молока, запровадити ефективні технології доїння корів, очищення і охолодження молока, регулярну санобробку доїльної техніки та молочного посуду, виконувати ветеринарно-санітарні вимоги при транспортуванні, зберіганні. Виробник повинен проводити планові дослідження корів на інфекційні хвороби. Йому потрібно забезпечити регулярну перевірку корів на мастит, організувати окреме доїння хворих корів.

Основне завдання державного ветеринарного контролю полягає в тому, щоб молоко надходило від здорових тварин, та виробник не лише дотримувався ветеринарно-санітарних вимог, а й забезпечив якість та безпеку продукту.

Державним стандартом передбачено, що «молоко, яке закуповують, повинно отримуватись від здорових корів у господарствах, благополучних щодо інфекційних захворювань».

Ветеринарною службою області двічі на рік, навесні перед випасом та восени перед загоном в стійла, проводять диспансеризацію ВРХ, а також визначають стан імунного статусу корів, молодняку ВРХ. Послідовно і своєчасно виконуються серологічні та алергічні дослідження на інфекційні хвороби.

За минулий рік серологічно досліджено кров на бруцельоз від 132706 голів великої рогатої худоби, позитивних результатів не виявлено, 5306 голів корів на лептоспіроз, 178728 голів ВРХ на лейкоз та інші хвороби, спільні для людини та тварини.

При дослідженні на лейкоз встановлено поодинокі випадки позитивних результатів в громадському секторі. Як результат, ветеринарною службою проводиться ряд протиепізоотичних заходів, тварина виводиться із загального стада з послідуючою здачею на забій. Молоко від хворої тварини не допускається в реалізацію та знешкоджується шляхом кип'ятіння з послїдуючим згодовуванням тваринам власного господарства.

В 2009 р. обласною та районними лабораторіями ветеринарної медицини проведено ряд гельмінто-копрологічних досліджень, а саме 246624 досліджень на паразитарні хвороби. Виявлено 1891 позитивний результат щодо паразитарних захворювань ВРХ. Ветеринарною службою на місцях проведено ряд заходів, а саме здійснено 97852 обробки тварин проти гельмінтів, ендо- і ектопаразитів та проведено 2038 вимушених та профілактичних дезінфекцій приміщень, де утримувалась худоба.

За минулий рік досліджено 1030 зразків крові ВРХ на біохімічні показники. Отримані позитивні результати, а саме нижче норми на 44% каротина, на 23% загального білка, на 40% кальція, на 40% фосфора, на 45% глюкози в 339 випадках. Аналіз біохімічних показників крові тварин та відхилення від фізіологічних норм, вказують на порушення обміну речовин в зв'язку із скудністю раціону, як в якісному, та і в кількісному відношенні, порушень співвідношень в раціоні цукру та протеїну, кальцію та фосфору, а також кормів, уражених плісеневими грибами.

Наслідком цього є низька продуктивність тварин, хронічні форми остеодистрофії, народження не життєздатного молодняку, післяродові ускладнення у корів.

Оцінюючи роботу галузі за останні роки, можна сказати, що ветеринарним спеціалістам вдалося забезпечити стабільну, контрольовану епізоотичну ситуацію. Область благополучна по сибірській язві, туберкульозу, лептоспірозу, лейкозу. Всі тварини охоплені специфічною профілактикою проти хвороб, які передбачені планом щеплень. •

Зроблено серйозний крок в переобладнанні устаткування лабораторно-діагностичних відділів Миколаївської обласної державної лабораторії ветеринарної медицини, яка акредитована відповідно до вимог ДСТУІБО/І ЕС 17025:2006.

В останні роки основним виробником сирого товарного молока є селянські присадибні господарства.

Десять молокопереробних підприємств Миколаївської, Херсонської, Одеської, Дніпропетровської областей закуповують молоко в 873 селах Миколаївської області.

Відповідно до «Правил ветеринарно-санітарної експертизи молока та молочних продуктів та вимог щодо їх реалізації корови щомісячно повинні досліджуватись на субклінічні форми маститів, результати яких оформляють актами. Контроль корів із селянських господарств на наявність хворих на мастит проводиться один раз протягом місяця. При цьому загальний зразок молока від кожного двору досліджується пробою з мастопримом або мастидином. При одержанні позитивного результату пункт припиняє приймання молока із цього господарства, а ветеринарний спеціаліст, який обслуговує село, вживає заходів для лікування хворої корови. Приймання молока з такого господарства відновлюється тільки із письмового дозволу вет-спеціаліста.

Крім того, ветеринарні фахівці обстежують умови утримання пунктів прийому молока, його первинну обробку, контролюють умови зберігання та обігу молока, відбираючи зразки молока та змивів з молочного посуду, тари, холодильників і молоковозів. Відібрані зразки досліджуються у ветеринарних лабораторіях на бактеріальне забруднення, молоко ще на наявність антибіотиків та соматичних клітин. Всього за 2009 р. досліджено 3708 зразків молока та 5126 зразків змивів. На наявність антибіотиків та соматичних клітин досліджено 714 зразків. Із досліджених на бактеріальне забруднення зразків молока, посуду, тари встановлено вищі за норму показники в 170 випадках. Позитивних результатів щодо наявності в молоці антибіотиків не встановлено. Крім того, на переробних підприємствах молоко досліджується на показники обов'язкового мінімального переліку (токсичні елементи, пестициди один раз на півроку, мікотоксини — 1 раз на рік, радіонукліди 1 раз на квартал). За результатами досліджень ветлікарями видається ветеринарний документ, який засвідчує контроль за безпечністю даного продукту та дозволяє його переміщення.

В обласних, районних управліннях ветеринарної медицини розроблені й затверджені щомісячні, квартальні та річні графіки проведення державного ветеринарно-санітарного нагляду та контролю на моло-козаготівельними пунктами. Згідно з графіком проводяться планові й позапланові перевірки цих об'єктів. За минулий рік проведено 2762 інспекторських перевірки молокозаготівельних пунктів, складено 1402 приписи. За невиконання приписів і порушення ветсанвимог піддано штрафу 881 посадову особу на суму 27346 грн. Призупинено роботу 10 молокоприймальних пунктів в Березанському, Братському, Єланецькому, Снігурівському районах. Проведено 76 перевірок молокопереробних підприємств, винесено 6 приписів, оштрафовано 19 посадових осіб на загальну суму 1293 грн.

Для забезпечення вітчизняного споживчого ринку якісним та безпечним молоком одного державного контролю з боку ветеринарної служби не вистачить. На мою думку, в першу чергу необхідна державна підтримка виробника молока.

Необхідно створити у приватному секторі умови для концентрації та спеціалізації виробництва молока через об'єднання населення в спілки виробників молока, які в свою чергу дозволять забезпечити механізацію підприємницьких процесів. Лише система державних заходів, спрямованих на підтримку вітчизняного товаровиробника, дозволить забезпечити населення якісним та безпечним молоком та продукцією з нього.

Автор: Інна ДЕРГАЧ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту