8 квітня відбулось засідання постійної комісії обласної ради з питань промислової політики, транспорту, зв'язку та енергетики (голова комісії Володимир Павлович ФУКС).
Першим розглянули питання про основні показники Програми соціально-економічного розвитку Миколаївської області на 2009-2010 роки «Миколаївщина-2010» на 2010 рік та хід виконання Програми соціально-економічного розвитку Миколаївської області на 2000-2010 роки.
Слід зазначити, що багато з проектів, які стосуються, зокрема, суднобудівної галузі, розвитку енергетики (а саме Ташлицької ГАЕС, підвищення ресурсу Южно-Української атомної електростанції), нині вже підготовлені (з урахуванням досягнень минулого року) та після схвалення їх головою облдержадміністрації М.П. Кругловим будуть подані для включення до програми діяльності влади на 2010 рік.
Варто зазначити, що по всіх показниках (за підсумками 2009 року) — як-от у рослинництві, тваринництві — рівень нижчий за середній у країні. Зокрема за обсягами промисловості нині наша область націлена на досягнення показників 2008 року — є можливість наблизитися до 90% від них. Члени постійної комісії обласної ради з питань промислової політики, транспорту, зв'язку та енергетики висловили сподівання на те, що підприємства-експортери працюватимуть у цьому році так же непогано, як і минулого. Передусім ставиться завдання у 2010 році не знизити об'єм експорту товару та надання послуг. Очікується зростання експортного потенціалу України, а разом з тим провідні підприємства Миколаївської області, такі, як Миколаївський глиноземний завод, підприємства харчової та переробної промисловості — «Сандора» (яке минулого року запровадило нову лінію газованих соковмісних напоїв), «Лакталіс», Баштанський сирзавод, підприємства машинобудівного комплексу та ряд інших, матимуть усі можливості для збільшення об'ємів виробництва за рахунок експортних поставок. З цією метою буде проведено цілий комплекс заходів, спрямованих на сприяння таким підприємствам у реалізації поставлених завдань стосовно експорту продукції.
Хотілося б, аби було створено невеликий підрозділ інноваційної діяльності. На сьогодні програма інноваційно-інвестиційного розвитку проходить червоною стрічкою і у програмі Президента України, а тому цей напрямок буде одним із основних підпунктів у програмі діяльності влади. На думку членів комісії з питань промислової політики, транспорту, зв'язку та енергетики, варто створити на першому етапі підпрограму інноваційного розвитку, за рахунок якої плануватиметься розробка проекту, складання кошторису, документації зі створення, наприклад, технопарку на базі Миколаївського національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова, Миколаївського державного аграрного університету; створення демонстраційного центру із передовими інноваційно-інвестиційними технологіями, які вже напрацьовані у нашій області. А за допомогою цього можна буде залучити як органи місцевого управління, так і підприємства до впровадження передових технологій (наприклад, таких, що пов'язані з енергозберігальними технологіями). Депутати вважають, що це дасть можливість підвищити конкурентоспроможність продукції промисловості та сільськогосподарського виробництва.
Проте дехто з депутатів зауважив, що впровадження інвестиційних проектів прописано у програмах недостатньо чітко. Це говорить про те, що не аналізується, які проекти вже існують, як вони реалізуються та який мають ефект. Зійшлися на тому, що потрібно провести моніторинг діяльності підприємств у цьому напрямку.
Практично по кожному пункту, що пропонується у програмі, відбувається економія коштів порівняно з 2009 роком. І це можна вважати оптимальним засобом економії, оскільки формування бюджету на сьогодні відбувається у складних умовах. Тому і точних даних стосовно необхідних коштів для впровадження інноваційних технологій поки що не можна назвати.
Найбільше сил потрібно зосередити на тих об'єктах, які мають максимальний ступінь завершеності. Голова постійної комісії В. Фукс закинув зауваження стосовно списку подібних об'єктів та необхідності його підготовки вже до сесії обласної ради. Мабуть, уже тоді можна буде назвати пріоритетні об'єкти.
Такого об'єму (103%) у галузі промисловості цього року планується досягти за рахунок, у першу чергу, машинобудування (наприклад, стабільної роботи на рівні близько 102% ДП НВКГ «Зоря»-«Машпроект», яке має замовлення з Росії, Ірану). Очікується зростання рівня випущеної продукції первомайського «Фрегату», у галузі електроенергетики — зростання прибутку (до 5%) Южно-Української АЕС та інших підприємств області.
«Однак не можна планувати показники 2010 року, спираючись лише на дані 2008?го, — слушно зауважив заступник голови комісії Ігор Овдієнко. — Ніяких 90 чи 95% від показників 2008 року! Потрібно досягти лише 100%, а то й більше. Якщо зуміли «посадити» область у цих питаннях, потрібно й надолужити те, що упустили. Якщо ми не плануємо скоротити відставання, яке мало місце 2009 року, то немає чого й планувати».
Голова обласної ради Тетяна Демченко підсумувала: «Виходить, ми завчасно ставимо занижений рівень, хоча перелічено вагомі інвестиційні проекти, що дає змогу говорити про можливість значних темпів розвитку промислової продукції.
Іще, чомусь деякі підприємства області зовсім випали з планів розвитку суднобудівної галузі на 2010 рік. Так, наприклад, сталося із Чорноморським суднобудівним заводом та суднобудівним заводом імені 61?го комунара. «Ми вже викреслюємо їх із життя? — запитав І.М. Овдієнко. — Тоді давайте приймати таке рішення. Сьогодні мене повідомили, що у зверненні міністра промислової політики Дмитра Колєснікова суднобудівний завод імені 61?го комунара викреслюється зі списку стратегічних підприємств. Завод будував кораблі й під цю задачу модернізувався до останнього. Для України, може, взагалі завод не потрібен?» Тим паче, що за кордоном цікавляться цим підприємством та його можливостями.
Стосовно суднобудування останнім часом розмов, на жаль, більше, ніж конкретних дій. А нове керівництво нашої країни зацікавлене у розвитку цієї галузі, тож, мабуть, нам потрібно показати свої наміри щодо цього.
Звернути увагу варто й на галузь машинобудування. Є можливість випускати на підприємствах нашої області достатньо велику кількість техніки для обробки ґрунту, поливу, сіяння, захисту рослин тощо. Цей напрямок теж вирішено віднести до пріоритетів розвитку промисловості в області. А поряд із цим можна налагодити й виставкову діяльність. Наприклад, в інших областях існує так званий «День поля», коли в одному із районів області збираються аграрії й проводиться демонстрація техніки з усієї області. Це вже стало «модним». Варто, мабуть, і нам запровадити такий досвід.
Т.В. Демченко не змогла оминути й питання харчування у школах, хоч воно й не було профільним. «Якогось дива й «падіння» фінансування згори чекати не доводиться. Давайте будемо реалістами: у нас є програми з розвитку галузей, вносімо пропозиції. Потрібно ж щось робити!» — зазначила голова обласної ради.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |