17 квітня поляки Миколаївщини взяли участь у святі весняних польських традицій. Свято підготувало і провело Миколаївське обласне товариство поляків (керівник — Є.Селянська).
Поляки вважаються народом, що любить свята, дотримується традицій давніх звичаїв. Зв'язок з традиціями найсильніше відчувається під час святкування церковних свят. Одним із старовинних обрядів, з яким не хочуть розлучатися сучасні поляки, є втоплений Мажанни — солом'яної ляльки, щo символізує .зиму. Проводи зими і веселість з приводу наступаючої весни означає пробудження до життя, хороший урожай, а значить, достаток.
Зазвичай «холодну Мажанну» одягають в біле полотняне плаття, прикрашають білими намистами і стрічками, на голову вбирають вінок. У селах Мажанну носять по всіх будинках, після чого знімають з неї одяг і розкидають по полю. Потім солом'яну Ляльку топлять в річці, ставку або озері, а за відсутності подібного водоймища — просто у великій калюжі. У деяких місцях ляльку підпалюють і палаючу кидають у воду. Мажанну проводжають з села однією дорогою, а іншою зустрічають так званий «маїк» -прикрашені кольоровими стрічками, намистами і квітами зелені гілки, що символізують весну.
Обряд проводів зими почав поступово набувати характеру гри, позбавленої магічної символіки. Сьогодні втеплення Мажанни стало розвагою, перш за все, для дітей і підлітків. У Польщі цей день називають «день прогульника» (оскільки школярі, правда, з дозволу вчителів і батьків, «прогулюють» заняття).
Учасники заходу ознайомилися не тільки з польськими весняними традиціями, а ще й куштували польські солодощі, які традиційно випікають на ці свята.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |