7 червня відбулося засідання робочої групи з питань аграрно! політики. На засіданні розглядався проект внесення змін і доповнень до Програми стабілізації та розвитку тваринництва в господарствах усіх форм власності Миколаївської області на 2005-2010 роки.
РОЗПОЧИНАЮЧИ НАРАДУ, голова обласної ради Тетяна Демченко зауважила, що ситуація з виробництвом м'яса, молока, розвитком тваринницького господарства в цілому по області вкрай непроста. Згідно зі статистикою, виробництво молока у 2008-2009 роках становило 370-380 тис. тонн, тоді як у 2004-2005 роках воно сягало показників у 430-440 тис. тонн. Значно скоротилося й виробництво м'яса: якщо у 2000 році воно становило 71 тис. тонн, то у минулому 2009-му — лише 39 тис. тонн.
Доповідаючи про зміни, які планується внести у програму розвитку тваринництва, начальник головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Володимир Лагодієнко зазначив:
- Для розвитку тваринного виробництва нами пропонується виділення з обласного бюджету 5 млн. гривень. Передбачається (за попередніми підрахунками) підтримати саме ті молочнотоварні ферми, кількість поголів'я скота в яких становить не менше 50 голів. Із усіх наших 19 районів 17 мають 52 об'єкти, що тримають 50 і більше голів великої рогатої худоби. Всього утримується 7911 голів дійних корів. Якщо розподілити 5 мільйонів на ці майже 8 тис. корів, то ми отримаємо близько 632 гривень на одну молочну корову. До того ж, в програмі не було передбачено коштів саме на утримання худоби.
Знижувати цей показник, на мій погляд, не є доцільним, адже навіть 632 гривні не є великою сумою, а підвищувати — це перспектива майбутнього. Сьогодні наше завдання стабілізувати розвиток тваринництва в області, а вже завтра можна буде дивитися, яким чином його стимулювати.
Що стосується порядку надання та використання субвенцій з обласного бюджету для розвитку тваринництва у цьому році, то він передбачає створення райдержадміністраціями районних комісій, до складу яких мають увійти представники управлінь агропромислового розвитку, фінансового управління, органів державної статистики, державної контрольно-ревізійної та податкової служб, органів місцевого самоврядування. Ці комісії визначають перелік сільсь-
когосподарських підприємств, які отримуватимуть бюджетні кошти, право на подання заяви на отримання коштів мають ті підприємства, які станом на 1 вересня цього року утримуватимуть не менше 50 корів молочного напряму. Щодо того, чому визначені такі короткі терміни подання заяв, голова обласної ради Тетяна Демченко пояснила: «Лише з однією метою: щоб стимулювати легалізацію бізнесу суб'єктів, які займаються тваринництвом, але воно у них, образно кажучи, в тіні. І додала, що такі субвенції з обласного бюджету можуть і повинні стати додатковим стимулом для легалізації підприємств і фермерських господарств.
Варто зауважити ще кілька моментів. По-перше, у проекті внесення змін до Програми зазначається, що сільськогосподарські підприємства, які одержують кошти на утримання поголів'я корів, протягом двох років не повинні зменшувати його кількості. У разі встановлення контрольними органами скорочення чисельності поголів'я, підприємство буде зобов'язане протягом місяця повернути отримані кошти у повному обсязі.
По-друге, потрібно стимулювати сільгосппідприємства, що зареєстровані за межами Миколаївської області, але провадять діяльність на її території, реєструватися саме в нашій області, адже лише за таких умов вони зможуть отримати державні кошти.
По-третє, депутати звернули увагу на питання закупівельних цін на
молоко. Сьогодні для одноосібників вони коливаються в межах 1,2-1,5 грн. за літр, для фермерських господарств — 2-2,5 грн. У разі, якщо сільгосппідприємства отримуватимуть державні субвенції на утримання корів, закупівельні ціни на молоко можуть знизитись. Тому це питання також необхідно контролювати.
Коментуючи засідання робочої групи, Тетяна Василівна Демченко наголосила:
- Сьогодні сільгобптоваровиробники страждають від того, що їхня продукція не конкурентоспроможна. Із закордону завозиться в Україну і в область значна кількість дешевого м'яса дуже сумнівної якості. І тому депутати обласної ради і виконавча влада вважають за потрібне підтримати сільгосптоваровиробників, які займаються тваринництвом. Але поки що це лише проект. Тому депутатам запропоновано ознайомитись із проектом змін до Програми стабілізації та розвитку тваринництва в області, із порядком використання виділених коштів, а через тиждень на засіданні постійної комісії з питань агропромислової політики внести конкретні пропозиції, доповнення, можливо, зміни, для того, щоб на сесії обласної ради, яка планується наприкінці липня, все-таки було прийняте виважене і вкрай необхідне рішення не тільки для сільгоспвиробників, а й для жителів нашої області.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |