Ha початку 1980-х років завдяки сільській-учительці В. І. Миро-новій в Миколаївській області в селі Велика Мечетня Кривоозерського району була знайдена забута могила адмірала. Час не зберіг її, але на камені, ймовірно, основі хреста, читався збережений напис, який свідчив, що на цьому місці похований видатний воєначальник, адмірал, військовий губернатор, герой Кримської війни (1853-1856 pp.) Василь Степанович Завойко. Уродженець сучасної Черкащини (а тоді Полтавської губернії), виходець із сім'ї військового лікаря, він став знаменитим оборонцем Петропавловська (Росія), мудрим губернатором Камчатки, двічі здійснив навколосвітні подорожі, а вічний спокій знайшов у нас, на Миколаївщині.
15 липня виповнилося 200 років з дня його народження. Віддати честь видатному мореплавцю і взяти участь у святковому мітингу з нагоди ювілею прийшли жителі села Велика Мечетня, очільники району й області, приїхали делегації з інших міст України.
«Для нас, великомечетнянців, Завойко — не тільки відомий у світі адмірал, але й наш земляк», — наголосив у своєму вітальному слові сільський голова Микола Володимирович Швець. Від імені всіх односельців він висловив щиру вдячність великому землякові за збудований у вигляді корабля маєток, який тепер слугує дитячим садком у селі, за земську школу й лікарню і пообіцяв, що односельці Василя Степановича, їхні діти й онуки завжди пам'ятатимуть вчинене ним добро,
«Його народила наша українська земля, а служив він вірою і правдою Росії. Він був реформатором-губернатором віддаленої окраїни великої Росії — Петропавловська Камчатського, а в українській землі покоїться його тіло.
Тому сьогодні перед пам'яттю великого і мужнього героя Дніпра і Камчатки ми низько схиляємо голови у вічній вдячності за все, що він зробив за своє 88-річне життя. Запевняємо, що ніколи-ніколи не зітруться з пам'яті справжніх патріотів землі нашої величні і мудрі діяння мужнього адмірала B.C. Завойка», — пообіцяв голова Кривоозерської райдержадміністрації, депутат обласної ради Павло Григорович Бузінський.
Після урочистих промов великомечетнянці вшанували пам'ять великого земляка покладанням квітів до монументу і трикратним залпом. Як зауважив Павло Григорович, у 1989 р. перезахоронения останків Василя Степановича було проведене без участі православної церкви. Тому монумент, де покоїться прах самого адмірала та його вірної дружини, був освячений священиком Української православної церкви Великомучениці Варвари с Берилове отцем Сергієм.
Після мітингу всі учасники направились до Великомечетнянського Будинку культури, де їх хлібом-сіллю зустрічали працівники районного народного історико-краєзнавчого музею та учасники художньо-самодіяльних колективів. З нагоди святкування 200-річного ювілею від дня народження відомого воєначальника у музеї організували спеціальну експозицію, присвячену B.C. Завойку, книжкову виставку та виставку народних умільців села Велика Мечетня. На урочистих зборах перший заступник голови обласної ради Володимир Пащенко подякував великомечетнянцям за збережену пам'ять про славетного земляка і вручив почесні грамоти за сумлінну працю співробітникам музею.
А щоб день і справді був святковим, вшанування пам'яті адмірала Василя Степановича Завойко завершилось урочистим концертом, святковою дискотекою та феєрверком.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |