ІА «Контекст Причорномор'я»
Миколаїв  >  Моніторинги
ТУБЕРКУЛЬОЗ — ЗАГРОЗА, ЩО МИНАЄ?
02.11.2010 / Газета: Рідне Прибужжя / № 121(3009) / Тираж: 6008

Є декілька захворювань, які традиційно викликають найбільшу занепокоєність населення. До цього переліку, без сумніву, належить туберкульоз. Прокоментувати ситуацію щодо захворюваності, лікування та загального стану справ із цієї проблеми погодився головний лікар обласного протитуберкульозного диспансеру Павло Васильович ГЕОРГІЄВ.

- Епідемію туберкульозу в Україні було оголошено у 1995 році. Економічні труднощі, погіршення екології, шкідливі звички призвели до погіршення стану здоров'я населення, зниження колективного імунітету. В Миколаївській області пік епідемії туберкульозу припав на 2004 рік, коли показник захворюваності становив 114,0 на 100 тисяч населення. Забігаючи наперед, одразу хочу зазначити, що комплекс упроваджених заходів дозволяє сьогодні говорити про деяку стабілізацію епідемічного процесу, зниження захворюваності населення на туберкульоз з 97,6 за 2009 рік до 68,0 у розрахунку на 100 тисяч населення за 9 місяців 2010 року.

- Що означають ці цифри? Епідемію подолано?

- На жаль, ні. І до цього далеко. Туберкульоз залишається загрозою, яка поки що стосується кожного з нас. Покращення показників свідчить про те, що, нарешті, цій проблемі приділено належну увагу, підібрано та запроваджено комплекс заходів, які мають реальний вплив на перебіг епідемії.

- Якщо ми говоримо про впровадження ефективних заходів, уточніть, будь ласка, що саме зроблено останнім часом для поліпшення ситуації?

- Цього року за рахунок коштів з обласного бюджету було придбано 5 цифрових

пересувних флюорографів для обстеження населення області. Закупівля флюорографів дозволила покращити флюорографічне обстеження населення, про що свідчить зростання показника обстежених з 479 за 9 місяців 2009 року до 529 осіб на 1000 населення за 9 місяців 2010 року. Це — раннє виявлення хвороби, вчасно розпочате лікування, яке у рази збільшує шанси хворих на одужання, запобігає розповсюдженню хво-

роби, унеможливлює інфікування оточення. Вручаючи пересувні флюорографи, голова облдержадміністрації М.П. Круглов сказав: «Влада ставить перед собою завдання до кінця 2011 року забезпечити всі райони флюорографічними установками з метою раннього виявлення туберкульозу». Як лікар я хочу зазначити, що цей крок матиме реальний вплив на подолання проблеми.

- Павло Васильовичу, але ж виявлення захворювання, навіть вчасне, ще не є гарантією того, що його буде вилікувано?

- Не зовсім так, але спочатку я хочу сказати ще декілька слів щодо виявлення хвороби. Основним методом виявлення захворювання серед дітей та підлітків залишається туберкулінодіагностика, або, як нам більш звично, постановка проби Манту. Останнім часом зросла настороженість населення щодо щеплень і, хоча проба не є щепленням, збільшилась кількість батьків, які від неї відмовляються. Користуючись нагодою, хочу звернутись до всіх з проханням не поспішати з відмовою, зважити усі ризики, яким ви піддаєте дитину, не виявляючи хворобу на ранній стадії.

Повертаючись до питання лікування хворих на туберкульоз, дозволю собі повторити знову те, на чому вже неодноразово було зроблено наголос: лікування здійснюється безкоштовно. Забезпеченість ліками — стовідсоткова за рахунок централізованих поставок МОЗ. Протягом 2007-го — 9 місяців 2010 років облдержадміністрацією з обласного бюджету на виконання заходів обласної Програми протидії захворюванню на

туберкульоз на 2007-2011 роки виділено 3 млн. 343 тис. грн.

Що стосується облтубдиспансеру, останнім часом значно покращились умови утримання та лікування хворих у стаціонарі. Незважаючи на обмеженість видатків бюджету області на 2010 рік, на виконання заходів обласної Програми протидії захворюванню на туберкульоз за 9 місяців поточного року нам виділено 300 тис. грн. на закупівлю протитуберкульозних ліків (це більше 100 відсотків від плану). Умови для лікування є і є можливість його отримати, тож сьогодні можна говорити про те, що вирішення проблеми подолання епідемії туберкульозу залежить саме від населення, від свідомого та відповідального ставлення до свого здоров'я.

- Які рекомендації Ви можете дати, як вберегтися від захворювання?

- Туберкульоз відноситься до найбільш небезпечних захворювань, та його профілактика ґрунтується на досить простих речах. Це — по-перше, зміцнення організму (згадуємо про здоровий спосіб життя), по-друге — відповідальне ставлення до контролю стану здоров'я (профілактичні огляди) й, нарешті, третє — лікування будь-якого захворювання повинно проводитись лише під контролем лікаря. Якщо вам або комусь із ваших близьких установлено діагноз «туберкульоз» — негайно розпочинайте лікування у спеціалізованому закладі! Сьогодні держава забезпечила нас усім необхідним, аби допомогти вам.

Автор: Прес-центр управління охорони здоров'я облдержадміністрації


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту