В публикации шла речь о судьбе многоквартирного дома по улице Космонавтов, который строился при содействии Фонда финансирования строительства, организованного при «Укрпромбанке». Как известно, сам банк находится в стадии ликвидации, строительство заморожено. Что будет с фондом и жилым домом, вселения в который ждут доверители банка, пока неизвестно.
Правовые основы сложившейся ситуации редакции разъяснили в Национальном банке Украине. Публикуем этот ответ.
«Про передачу функцій Фондом фінансування будівництва до нового управителя.
Національний банк України розглянув ваше звернення від 13.10.2010 №111 про невиконання забудовником договірних зобов'язань та заміну управителя фонду фінансування будівництва (далі — ФФБ), яким було Товариство з обмеженою відповідальністю «Український промисловий банк» (далі — Банк), та повідомляє наступне.
Ліквідаційна процедура Банку здійснюється на підставі та згідно з вимогами чинного законодавства України, зокрема Закону України «Про банки і банківську діяльність» (далі -Закон про банки). У зв'язку із ліквідацією Банку він не може надалі виконувати функції управителя ФФБ.
Відносини, пов'язані із здійсненням управління ФФБ, регулюються Законом України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» (далі — Закон).
Зауважуємо, що згідно зі статтею 24 Закону, «нагляд та регулювання діяльності забудовників здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань будівництва та архітектури та забезпечує застосування до забудовників, що порушують свої зобов'язання, встановлені законом та договором з управителем ФФБ, заходів впливу в межах та в порядку, визначених законодавством».
Крім того, зауважуємо, що згідно із положеннями статті 96 Цивільного кодексу України та статті 58 Закону про банки, банк самостійно відповідає за зобов'язаннями Національного банку України, якщо інше не передбачено законом або договором (стаття 4 Закону України «Про Національний банк України» та стаття 5 Закону про банки).
Відповідно до статті 2 Закону України «Про Національний банк України» Національний банк України є особливим
центральним органом державного управління, який згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України діє лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Слід зазначити, що згідно зі статтею 5 Закону про банки органам державної влади і органам місцевого самоврядування забороняється будь-яким чином впливати на керівництво чи працівників банків у ході виконання ними службових обов'язків або втручатись у діяльність банку, за винятком випадків, передбачених законом.
Враховуючи вище викладене, довірителям слід звертатися безпосередньо до ліквідатора Банку, оскільки саме ліквідатор банку, згідно з вимогами глави 16 Закону про банки та розділу VI Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженого постановою Правління Національного банку від 28.08.2001 №369, зобов'язаний вжити заходів щодо повернення коштів довірителям.
Крім того, у відповідності до частини першої статті 23 Закону ФФБ може бути переданий в управління іншій фінансовій установі, що відповідає вимогам цього Закону, у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України, за рішенням суду, що набрало законної сили, прийнятим за зверненням довірителів ФФБ. При цьому до нового управителя переходять усі права та обов'язки щодо довірителів цього ФФБ та відповідного забудовника.
Перший заступник керівника Служби банківського нагляду В.П.МИРОНЕНКО.
***
ОТ РЕДАКЦИИ. К сожалению, такой пространный ответ, полученный редакцией из Национального банка Украины, по сути, является лишь отпиской. Ведь в материале было указано, что в течение двух лет ликвидатор «Укрпромбанка» К.Е. Раевский не предпринимает никаких шагов по определению нового распорядителя Фонда финансирования строительства и, к тому же, не информирует доверителей о том, как развиваются события. Приводя цитаты из законов, которые обосновывают их «невмешательство» в дела банков, сотрудники Нацбанка почему-то не вспоминают о тех статьях законов, которые защищают права доверителей. В Нацбанке предлагают людям или «бороться» один на один с ликвидатором, или идти в суд, обрекая их на бесконечные хождения по инстанциям.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |