ІА «Контекст Причорномор'я»
Миколаїв  >  Моніторинги
Народний Рух підтримав створення філії Києво-Могилянської академії в Миколаєві
13.01.2011 / Газета: Український Південь / № 1(891) / Тираж: 3000

Здобуття Україною незалежності у 1991 році дало поштовх розвитку нових реформ освіти та повернення до своїх історичних джерел. В Україні вузом нового типу стала Києво-Могилянська академія, відроджена в нашій столиці з урахуванням традицій та нових форм навчання. У Миколаєві знайшлися люди-ентузіасти, які повірили у можливість створення філії такого ВНЗ у нашому місті. Так, у приміщенні Народного Руху України 26 липня 1995 року у мене відбулася зустріч із Леонідом Клименком, Віктором Бандурою та Олександром Мещаніновим.

Розмова зайшла про створення в Миколаєві філії Києво-Могилянської академії. Тема для мене не була новою, бо неодноразово порушувалась на нарадах у Народному Русі, на засіданнях «Просвіті її часто інціював голова Василь Сліпець. Від «Просвіти» було навіть звернення до начальника обласного управління освіти Ярослава Журецького про сприяння у відкритті в Миколаєві ВНЗ нового типу, де б був присутній український дух, і таким зразковим навчальним закладом на той час була відроджена з історичними традиціями Києво-Могилянська академія.

Тому розмова, що відбулась у приміщенні обласної організації Руху, була конструктивною та плідною і стосувалася відкриття спеціальностей з економіки, юриспруденції, іноземних мов. Леонід Клименко (майбутній ректор філії) говорив і про приміщення, кадри та необхідне обладнання в Миколаєві і наголошував у зацікавленості місцевої влади у відкритті такого авторитетного філіалу в місті. Ну а основне, необхідно було знайти підтримку в Києві у людей, від яких залежало рішення про створення філії в нашому місті, та зуміти переконати в необхідності відкриття цього філіалу В'ячеслава Брюховецького — президента Національного університету «Києво-Могилянська академія». Народний Рух на той час хоч і не був у владі, але був авторитетною політичною силою, мав фракцію в Верховній Раді України та впливав на багато процесів у країні. Я підтримав ідею відкриття філії в Миколаєві та звернувся до депутатів-рухівців у наданні необхідної підтримки та сприяння у вирішенні даного питання.

У Народному Русі ідея була підтримана, більшість членів Центрального Проводу Народного Руху схвально сприйняли цю ідею, тому що вважали, що необхідно, щоб такі ВНЗ мали філіали на півдні-сході країни та виховували українських патріотів з високим рівнем освіти. Під час зустрічі з В'ячеславом Чорноволом мені вдалося донести важливість створення філії в Миколаєві, і В'ячеслав Максимович потім постійно підтримував усі прохання та звернення, що виходили від керівництва філії. В юридичних питаннях допомогу надавав Олександр Лавринович, що тоді відповідав за правове забезпечення в Народному Русі.

Депутати фракції Народного Руху Лесь Танюк, Іван Заєць та члени комісії Верховної Ради з питань науки та народної освіти Лев Глухівський, Мирослав Горбатюк також зацікавились ідеєю створення філії Києво-Могилянської академії в Миколаєві. Вони доклали максимум зусиль, щоб ідея отримала реальне втілення у найкоротші терміни. Були зроблені необхідні перемовини, щоб отримати згоду керівництва академії на відкриття філії. Також вони провели розмови в Міністерстві освіти, яким керував Михайло Згуровський, для схвалення та підтримки ідеї створення філії на півдні України.

У місті на той час було сконцентровано значні потужності кораблебудування, але через нерозважливу політику держави воно різко занепадало, спеціалісти технічних вузів були незатребуваними і виїжджали на роботу за кордон. Маючи значний потенціал технічних спеціальностей, виникали сумніви з приводу того, чи знайдеться достатня кількость спеціалістів гуманітарної сфери в Миколаєві на той час для забезпечення якісного функціонування філіалу, в якому були представлені гуманітарні дисципліни. Дехто вважав, що таким чином буде знижуватися загальний рівень фахівців Могилянки, але аргументів за відкриття виявилось більше, що і підтвердила історія існування Миколаївської філії Києво-Могилянської академії. Після її створення В'ячеслав Чорновіл одним із перших відвідав філію Києво-Могилянської академії в Миколаєві. 28 листопада 1996 року він зустрівся з її ректором Леонідом Клименком та студентами в актовому залі. У своємо виступі він підкреслив важливість створення філії у Миколаєві та ознайомив присутніх із ситуацію, що складалася на той час у державі після прийняття парламентом Конституції України. Інші депутати від Народного Руху також неодноразово відвідували філію Києво-Могилянської академії в Миколаєві і були бажаними гостями. Вони завжди відгукувались на прохання керівництва філії про підтримку у вирішенні проблем, що поставали перед колективом у різні часи.

Створення філії Києво-Могилянської академії в Миколаєві стало важливим етапом побудови вищого навчального закладу з виховання високоосвічених українських патріотів-фахівців, здатних організувати і повести за собою тих, хто щиро вірить у світле майбутнє своєї країни-України.

Автор: Юрій Діденко


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.055
Перейти на повну версію сайту